Analitik Planlama Süreçleri-3;Rotasyon

Analitik Planlama Süreçleri-3;Rotasyon

Beğeniye dayalı ürünler satan perakendeciler için ürünler, sezon açılışından kapanışına kadar geçen sürede;

  • İlk tahsisat (initial allocation)
  • Tamamlama (replenishment)
  • Rotasyon
  • İade

İşlemlerine tabi olur. Bu süreçlerin ilk ikisini detaylı olarak önceki yazılarımızda anlatmıştık. Bu yazımızda analitik bir altyapı gerektiren rotasyon’dan bahsedeceğiz.

Rotasyon, en genel tanımıyla replenishment beslemesi biten ürünler için satış hızı en düşük mağazalardan satış hızı en yüksek mağazalara transfer edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu tanımın altında detay diyebileceğimiz bazı analitik süreçler çalışmaktadır. Örneğin, bir ürünün satış hızı yüksek bir mağazaya transferi yapılırken ürünün çıkış yapacağı mağaza ile hedef mağazanın lojistik maliyetleri açısından makul bir yakınlıkta olması gerekir. Bu kapsamda rotasyon sistemi çalışırken fayda/maliyet unsurları dikkate alınmalıdır.

Rotasyon sisteminin en önemli unsurlarından bir tanesi de “Mağaza Rotasyon Grupları”dır . Mağaza rotasyon grubu,  lokasyon ve route olarak kendisine yakın mağazalardan oluşan bir sınıflandırma olarak ifade edebiliriz. Rotasyon grubu, mağaza sayısı ve faaliyet gösterilen coğrafi alana göre birden fazla olabilir. Rotasyon grubu, mağaza kartı tablosunda yer almalı ve her mağaza mutlaka bir lokasyon grubu içinde yer almalıdır. Rotasyon grupları ve içlerinde yer alan mağazalar mağaza sayısı artışları ve yeni coğrafi alanlara göre belli aralıklarla gözden geçirilmelidir.

Rotasyon sistemi, rotasyon yapılacak ürünler için belirlenecek bir metrik veya metrikler ile tespit edilip hangi ürünlerin hangi mağazadan hangi mağazaya transfer edilmesi gerektiğini öneren bir kurguyu içermelidir. Sistem önerisi, sorumlu departmanın kontrolü sonrasında ilgili mağazaların ürün kabul sistemlerine  bir çıkış ve kabul irsaliyesi olarak düşürülerek minimum iş gücü kullanılması amaçlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir